چهارشنبه سوری

 

من برای نبرد با تاریکی شمشیر نمی کشم، آتش می افروزم.

 

 

"زرتشت" 

 

 

چهار شنبه‌سوری نام جشنی است که تغییر یافته مراسم باستانی پنج روز آخر سال به نام پنج روز پنجه است. این جشن برگرفته از آیین زرتشتی است که ایرانیان از ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد تاکنون در پنج روز آخر هر سال، آن را با برافروختن آتش و جشن و شادی در کنار آن برگزار می‌کنند.

در گاه شمار زرتشتیان یک سال شامل ۳۶۵ روز یا ۱۲ ماه است که هر کدام دقیقاً ۳۰ روز بوده و ۵ روز انتهایی سال جدا از ماه‌ها به‌حساب می‌آمده و «پنجه» نامیده‌می‌شود که البته در هر ۴ سال یک بار ۶ روز می‌شود. در این گاه‌شمار روزی به عنوان چهارشنبه و به طورکلی ۷ روز هفته وجود ندارد بلکه ۳۰ روز ماه و ۵ روز انتهای سال هرکدام با نام خاصی نام‌گذاری می‌شود. ایرانیان قبل حمله تازیان این ۵ روز آخر سال را با روشن کردن آتش جشن می‌گرفتند و بر این اعتقاد بودند که در این ۵ روز ارواح درگذشتگان به زمین سفر می‌کنند و با همراه خانواده‌هایشان و برای آنها برکت، دوستی و پاکی در سال آینده طلب خواهند‌کرد ولی بعد از حمله تازیان به دلیل مخالفت‌های آن‌ روزگار در برپایی این مراسم ایرانیان روز چهارشنبه را که نزد اعراب نحس بوده را انتخاب کردند و آتش افروزی در این روز را با نحسی آن روز توجیه کردند.

در شاهنامه فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان دهنده کهن بودن این جشن است. مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است.

واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری که به معنی سرخ است ساخته شده‌است. (البته سور به معنای جشن هم هست.) آتش بزرگی تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‏شود که این آتش معمولا در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‏کنند و از آن می‏پرند آغاز می‏شود و در زمان پریدن می‏خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من» در واقع این جمله نشانگر یک تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد. به بیان دیگر شما خواهان آن هستید که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلات شما را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به شما بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین افراد باشد و در میان پارسیان یهودی و مسلمان‏، ارمنی‏ها، ترک‏ها، کردها و زرتشتی‏ها رواج دارد. در حقیقت این جشن و نقش بارز آتش در آن به علت احترام گذاشتن به دین زرتشتی است.

البته مراسمی که امروزه برپا می‌شود به طوری کلی متفاوت با آن روزگار است چون از نظر زرتشتیان آتش نماد مقدسی است و پریدن از روی آن به نوعی بی‌احترامی به آن نماد تلقی می‌شود. جشن آتش در واقع پیش درآمد جشن نوروز است که نوید دهنده رسیدن بهار و تازه شدن طبیعت است.

 

 

http://fa.wikipedia.org

/ 4 نظر / 4 بازدید
مامان مهناز

عزیز مامان، اولین چهارشنبه سوری زندگیت رو در کنار هم نبودیم. امیدوارم سالهای آینده با خوشی این روز رو جشن بگیریم. [بغل][قلب][ماچ][بغل][قلب][ماچ]

بابایی وحید

گل پسرم: جای تو در جشن امسال بسیار خالیه. سال دیگه با هم کلی فشفشه و ترقه آتش میزنیم. [مغرور][چشمک]

عمو علیرضا

باسلام مطالب بسیار مفید ودر عین حال اندک بود. واقعا یک علاقمند به اینگونه مطالب از کجا و چگونه به جمع اوری مطالب دسترسی یابد؟[لبخند]

عمو سعید و خاله سارا

اولا بارمان جان به جمع ما آدمها خوش اومدی. قدمت پر برکت باد. ثانیا دست مامان مهنازت درد نکنه که دائم برات فال حافظ می گیره و به خاطر وجود تو نازنین پرپر می زنه. ثالثا بابا وحید دایم باید دست تو و مامان مهنازت رو ببوسه که یواش یواش داره بابای پولدار با جذبه مو و ریش قشنگ می شه که اونهم به خاطر وجود شماست که کامل کامل کامل شده. رابعا خدا وجود و حضور شما سه نفر گل گلاب را برای ما و تمامی دوستان حفظ کند.