صحبت کردن در مورد درد آن را بدتر می کند!!!!

دیروز که سیزده فروردین و روز طبیعت و سیزده بدر بود، خاله مهشید آنقدر از درد ناله کرد که آخر کارش به بیمارستان و بستری شدن کشید!!!! ناراحت حالا این متن زیر رو ببینید. من نمیدونم خاله مهشید الان واقعا مریض شده دوباره، یا اینکه همین جوری بستریش کردن!!!‌ متفکر به هر حال من دیروز براش دعا کردم که زودتر خوب بشه. لبخند

نتایج یک تحقیق نشان می دهد صحبت کردن در مورد درد به جای آنکه اثر آرام بخش داشته باشد می تواند شدت آن را افزایش دهد.
برای مثال هشدارهایی مانند " این کار ممکن است کمی درد داشته باشد " یا "شما ممکن است کمی احساس درد کنید" که برای مثال ممکن است قبل از تزریق گفته شود نه تنها هیچ سودی در کاهش درد بیماران ندارد ، بلکه باعث ترکیب شدن احساسهای متفاوتی از ناراحتی و درد در آن ها می شود.
دانشمندان با انجام تحقیقاتی متوجه شدند بیان کلمات خاصی که به نوعی با درد مرتبط هستند مانند "تنبیه کردن" یا "شکنجه کردن" ناحیه درد در مغز را تحریک میکند حتی اگر هیچ دردی به بدن وارد نشده باشد.
به این ترتیب محققان دانشگاه جنا در آلمان ادعا کردند صحبت کردن با پزشک در مورد درد می تواند به نوعی اقدام بر علیه خود محسوب شده و باعث تحریک قسمتهایی از مغز شود که به ماتریکس درد معروف هستند و درد را بدتر کنند.
ماریا ریچتر از دانشگه جنا در مرکز آلمان در این باره گفت : این احتمال وجود دارد که این مکالمات باعث افزایش فعالیت در ماتریکس درد شده و در نتیجه احساس درد را در انسان ها بیش تر و شدیدتر کند.
این تحقیقات که با کمک روانشناس توماس ویس انجام شده است نشان می دهد هم کودکان و هم بزرگسالان با صحبت کردن در مورد دردشان ، احساس ناراحتی بیش تری می کنند که دلیل اصلی آن هم این است که کلمات می توانند قسمت های خاصی از مغز را که با درد مرتبط هستند تحریک کرده و شدت احساس درد را افزایش دهند.
التبه دانشمندان معتقدند این حالت به صورت غریزی است و انسان ها به این ترتیب یاد میگیرند تا از درد کشیدن در آینده پیشگیری کنند.
پروفسور ویس در این باره گفت :برای مثال شما فقط کافی است درد سوزن را در نوبت بعدی واکسیناسیون خود تصور کنید تا قسمت درد در مغز شما فعال شود.حتی صحبت کردن در این مورد می تواند باعث تحریک مغز شود.
دانشمندان مدعی شده اند بیمارانی که دچار دردهای مزمن هستند به دلیل آن که مرتب مجبورند دردهای خود را برای پزشکان یا دیگر افراد شرح دهند با این کار در حقیقت درد خود را بدتر می کنند. 

بعدا نوشت: خاله مهشید واقعا مریض بود. کلی آزمایش و نمونه برداری و .... ناراحت چی میگن این محققا پس؟؟!! سوال

/ 5 نظر / 4 بازدید
مامان مهناز

قربون قلب کوچولوی مهربونت برم من. [قلب] دعای تو رو حتما خدا قبول میکنه. [بغل]

عمو علیرضا

ما هم برای سلامتی خاله مهشید دعا می کنیم.

مامان مهناز

مامان جان، خاله مهشید، برای پیشگیری از بعضی مسایل درمان دارویی رو شروع کرده که عوارض شدیدی داره. اما روز به روز بهتر میشه گل پسرم. البته شما حتما برای همه ما دعا کن عزیزم. [بغل]

امیر خلیلی

امید دارم, امید, به فردایی بهتر.

ازاده

بارمان جان: ولی این بیماری انقدر دردناکه که خاله مهشید حرفشو میزد یا نمیزد با زم بدتر میشد.... کاش یه روزی بشه درمان این بیماری کشف شه...